Smyslová zahrada

Smyslová zahrada je zahrada, která slouží k relaxaci a odpočinku. Mimo to svým návštěvníkům umožňuje i estetické a kulturní zážitky. Snaží se působit na všech pět základních lidských smyslů. Těmito smysly jsou: zrak, sluch, čich, hmat a chuť. Právě pomocí těchto smyslů vnímáme okolní svět, nebo-li jak řekl R. Atkinson: "Oči jej vidí, uši jej slyší, nos jej cítí, ústa jej ochutnávají a tyto schopnosti nám spolu s dalšími smysly poskytují znalost o světě".

Pozitivní vliv smyslových zahrad je spatřován zejména u lidí trpících poruchou orientace. Naše smyslová zahrada je koncipována tak, aby klientům umožnila:

Zahrada je bezbariérová s řadou odpočinkových zákoutí, které mohou klienti využívat. Estetickou část duše pohladí mnoho rozličných květin a rostlin, které se v zahradě vyskytují. Nejvýraznějsím prvkem je venkovní altán vybavený rolujícími foliemi a umožňující tak klientům posezení i za větrného počasí. Zábavu zde najdou i klienti, kteří raději pečují o rostliny a to napři. v rámci pěstování zeleniny ve vysokých záhonech, které jsou klientům na dosah, protože se vyskytují ve výši 70 cm od země.

Jihočeský kraj Ministerstvo práce a sociálních věcí Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Výcvikové canisterapeutické sdružení Hafík, z.s Virtuální Univerzita třetího věku Obec Čížkrajice Trhové Sviny